[ FAGUS a.s. ]

Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Největší Velikonoční trhy v Praze, které se uskutečnily na Staroměstském a Václavském náměstí, letos trvaly třiadvacet dnů. Začaly v sobotu 24. března a skončily v neděli 15. dubna.

Oslavy Velikonoc v centru Prahy byly letos ve znamení návratů ke kořenům a tradicím. “Při letošních Velikonočních trzích byl kladen důraz především na velikonoční a křesťanské tradice, k nimž bezesporu patří také tradiční občerstvení. Proto se rozšířil sortiment těchto stánků o velikonoční pochoutky, jako je například beránek či velikonoční nádivka.” 
Novinkou jsou také nové stánky, které byly poprvé využity při loňských Vánočních trzích. Právě díky šestnácti dřevěným prodejním domkům Fagus, které se setkaly s velmi pozitivním ohlasem návštěvníků oslav Vánoc, bylo opět Staroměstské náměstí průchodnější a lépe uspořádané. Na Václavském náměstí byla k dispozici rovná šedesátka stánků. 

Něco z historie

Oslavy Velikonoc mají velmi starou tradici, původem ještě z doby předkřesťanské. Jsou „pohyblivými svátky“, to znamená, že nepřipadají v kalendáři na stejné datum. 
“Oslavy jara“, jak se někdy Velikonocům říká, přicházejí na řadu vždy po jarní rovnodennosti (stanovené na 21. března), v neděli po prvním úplňku. Letošní vrchol oslav, Velikonoční pondělí, tedy připadá na 9. dubna. 

Chybět nebudou velikonoční břízy 

K tradicím Velikonoc, které vítají a oslavují jaro a jsou největšími křesťanskými svátky, neodmyslitelně patří bříza. Proto ani letos o ni nebude žádné z centrálních náměstí ochuzeno. Staroměstské náměstí se mohlo pyšnit patnáctimetrovým stromem, Václavské náměstí o pět metrů nižším. “Obě břízy jsou darem města Benátky nad Jizerou”. 

Návštěvníci trhů se mohli těšit z programů spojených s velikonočními tradicemi jako je pletení pomlázek, nebo barvení vajíček či příprava jarních květinových aranží.

Potřebujete poradit ? ZEPTEJTE SE NÁS