[ FAGUS a.s. ]

Grónská mise zahájena

Fagus odstartoval aktivity v Grónsku v říjnu 2012 výstavbou obchodu se sklady v osadě Niaqornat na západním pobřeží Grónska v Baffin bay. Niaqornat je původní osada, která má přibližně 50 domů. Obyvatelé se živí lovem ryb, které zpracovávají a posílají do obchodní sítě jak v Grónsku, tak v Evropě a Americe.

 Budova byla projektována pro náročné klimatické podmínky, s dodatečnou izolací pod dřevěnou fasádou z norského smrku. Tato pilotní stavba měla za úkol prověřit všechny části projektu, počínaje komunikací s projektanty a architekty v Grónsku, přes náročnou lodní přepravu na místo stavby až po montáž v desetistupňových mrazech. Jednotlivé moduly byly po měsíci od opuštění výrobní linky dopraveny do Niaqornatu bez poškození. Na připravené základy byly moduly dopravovány pomocí vysokozdvižného vozíku, což by bylo náročné i v běžných podmínkách s upraveným příjezdem ke stavbě, ale místní vše zvládli bez problémů a s úsměvem, který tyto přatelské domorodce nikdy neopouštěl.

Stavba včetně sedlové střechy byla dokončena za 40 dní. Slavnostního otevření se zúčastnili místní obyvatelé, zástupci obchodní sítě, pro kterou jsme tento obchod postavili a členové vládních úřadů. Přestřihnutí pásky provedl nejstarší obyvatel Niaqornatu, který také zavzpomínal na do dobu před více než 80ti lety, kdy jako malý chlapec jezdil s otcem na moře, aby obstarali jídlo pro svou rodinu. Nyní je vše k dostání v obchodě v dostatečně širokém sortimentu a množství.

Fagus prokázal své schopnosti při zvládnutí výstavby i v náročných podmínkách Grónska a bude pokračovat v následujích letech v dalších stavbách po celém západním pobřeží.

Potřebujete poradit ? ZEPTEJTE SE NÁS