[ FAGUS a.s. ]

Psali o nás…

• 1. 11. 2013 •

Fotbalový stadion za čtyři měsíce

Zázemí fotbalového stadionu SV Wehen – Wiesbaden, který nese jméno BRITA Arena, bylo realizováno kontejnerovými moduly slušovické firmy FAGUS.

Autor: Kolektiv autorů

Vyšlo v: Stavebnictví a interiér 1/2008

Fotografie: Archiv firmy FAGUS

Zázemí fotbalového stadionu SV Wehen – Wiesbaden, který nese jméno BRITA Arena, bylo realizováno kontejnerovými moduly slušovické firmy FAGUS, která pro vnitřní opláštění svých kontejnerů využívá sádrovláknité desky FERMACELL od společnosti Xella Trockenbau-Systeme Praha.

Fotbalový klub, který se odnikud dostal do 2. bundesligy, potřebuje stadion. A sice během čtyř měsíců. Německý fotbalový klub SV Wehen-Wiesbaden hrával dosud pouze se zvláštním povolením na venkovském hřišti takřka bez tribun. Nyní má v plánu postavit během pouhých 16 týdnů stadion pro zhruba 13 000 diváků. Aby mohl být tento záměr vůbec realizovatelný, musí být povoláni profesionálové: Vedoucí projektu Matthias Schöner již stavěl ALLIANZ Arénu v Mnichově. Nyní je projekt sice řádově několikrát menší, ale časový plán o to ambicióznější.

Tribuny budou vyhotoveny z ocelové trubkové konstrukce, funkční budova z kontejnerových modulů a také infrastruktura kolem nové BRITA Arény, jak se bude stadion jmenovat, není pro takovou stavbu připravena. Vedení v elektrické síti nestačí pro vyhřívaný trávník. Komplikace, jejichž zvládnutí znamená boj s časem, protože každý zápas odehraný na cizím stadionu ztrácí klub mnoho peněz i prestiže.

Takto byla avizována reportáž německé satelitní stanice PRO7 – „Nejrychlejší stavba v Německu: Vybudování stadiónu za čtyři měsíce”. Jak se uvádí v reportáži, během takové doby někdo nepostaví rodinný dům, natož pak stadión. Vzhledem k termínu dokončení bylo totiž rozhodnuto postavit tuto budovu právě z kontejnerových modulů.

Kontejnerové moduly

Firma FAGUS CZ se podílela na tomto projektu výstavbou funkční budovy včetně kabin, sprch, VIP-lóží a také zázemím pro fanoušky, jako např. pokladny, občerstvení, toalety apod.

Kontejnerové moduly firmy FAGUS CZ tvoří funkční budovu včetně kabin, sprch, VIP-lóží

Dne 6. června 2007 se uskutečnilo slavnostní zahájení výkopových prací, v polovině června obdržela česká společnost objednávku a již koncem července byly dodány první kontejnery. Jednalo se celkem o 170 modulů, z nichž 136 kusů tvořilo funkční budovu. Kontejnery byly složeny na budoucí hrací ploše a přenášeny těžkotonážním jeřábem přes napůl hotové tribuny. Jen tak mohly být splněny stanovené termíny. Všechno muselo splňovat přísná kritéria německé Bundesligy a být plně funkční, jinak by stadion nedostal povolení k provozu.

Zázemí pro fanoušky, jako např. pokladny, občerstvení, toalety vznikly také vhodnou kombinací modulů

Pro vnitřní opláštění kontejnerových modulů byly použity sádrovláknité desky FERMACELL

Termín otevření dodržen

Přes všechny překážky bylo slavnostní otevření BRITA-Arény uskutečněno 11. 10. 2007, kdy se domácí klub SV Wehen Wiesbaden utkal s Borussií Dortmund v přátelském zápase. Stadion s kapacitou 12 920 diváků má dvě tribuny – pro 6 178 stojících fanoušků jsou k dispozici dvě tribuny o rozměrech 70 × 12 m, pro 6 008 sedících diváků dvě tribuny o velikosti 105 × 16 m.

Projekt: Architekturbüro Albert Speer und Partner, Frankfurt
Realizace: Nüssli Deutschland, Roth (Norimberk)
Dodavatel kontejnerových modulů: FAGUS CZ, Slušovice
Dodavatel vnitřního opláštění modulů: Xella Trockenbau-Systeme, org. složka Praha
Doba výstavby: 6. 6. 2007–11. 10. 2007

Prohlédněte si naše realizace MODULOVÝCH STAVEB