About company

[ FAGUS a.s. ]

Fagus produces modular buildings

Responding promptly in a dynamic market is a key element to the success of every company. We have been sharing such a thought and it formed our credo. For us this means to build facilities where and how they are required and thus to create appropriate working space. This forms basis for a positive and successful working environment.

Již řadu let se specializujeme na plánování a realizace modulárních staveb kancelářských a správních budov, škol, školek, nemocnic, ubytoven, hotelů v provedení dle potřeb zakázníků. Základem jsou moduly různých rozměrů, které jsou modifikovány a kombinovány dle individuálních architektonických návrhů. Námi dodávané modulární stavby jsou projektovány pro krátkodobé i dlouhodobé používání.

Our history

Fagus was founded as a Czech private company in the year 1991. It was transformed into Fagus, a.s. in 2002.

Our basis was the great experience gained by producing residential units for the Czech and eastern markets in the past. In the following years the company gradually started to penetrate into other European countries with the main focus on the German, Swiss and Austrian markets. From the start, this business expansion was an important contribution to gaining information and expertise on the norms and technological norms of western Europe.

FAGUS modulární stavby

Achieved experience, improved technology, acceleration of all processes and higher standards of quality control formed the basis for further expansion in the western markets.

Fagus, a.s. owns five production and technology plants that take care of all our customers' requirements. The headquarters is in Slušovice, sales and rental offices are also in Prague and Bratislava.

Our subsidiary FAGUS SK, s.r.o., based in Bytča provides production, assembly, logistics and services for our buildings throughout Europe.

German office FAGUS Deutschland GmbH with headquarters in Dresden was established in 1998. It offers further services and utilities to our German customers

Firma FAGUS se v Čechách a na Slovensku řadí mezi největší firmy ve svém oboru na trhu. S více jak tisícovkou variabilních obytných a sanitárních modulů v pronájemním parku na všech pobočkách Fagus nabízí možnost okamžitého pronájmu jak samostatných kontejnerů, tak sestav včetně veškerého vybavení.