References

Pro skupinu Bonett, která je největším prodejcem CNG v ČR jsme postavili administrativní zázemí v Praze. Jedná se o vyšší standard použítých materiálů. Uvnitř je 6 velkých kancelářských místností, velká zasedačka, archív, kuchyňská místnost a toalety. Celá montáž trvala 8 týdnů.

Administrativní budova

Stávající budova byla v havarijním stavu, tak zastupitelstvo rozhodlo o jejím stržení a na stejném místě jsme vybudovali z obytných kontejnerů ( modulů ) novou budovu, která bude sloužit nejen TJ Sokol, ale i všem návštěvníkům sportovního areálu.

Fotbalové kabiny v Huštěnovicích

Autorizovaný prodejce nových i ojetých vozů ŠKODA se rozhodl na provozovně v Českých Budějovicích vytvořit nové kancelářské zázemí pro své prodejce ojetých vozů. Venkovní opláštění je z PUR panelů, hliníková okna, podlahovina vinyl a stěny jsou z Fermacellu včetně tapety. Strop je zavěšený z kazet s LED osvětlením.

ŠKODA  PLUS - AUTO ŠEVČÍK

Equine Sport Center je prvotřídní jezdecký areál, nacházející se v Olomouci - Lazcích. Díky speciálnímu povrchu, vyrobenému tak, aby maximálně vyhovoval jak jezdcům, tak čtyřnohým atletům, kolbiště konkuruje i prestižním evropským jezdeckým areálům. Proto jsme rádi, že jsme se mohli podílet na vytvoření zázemí pro komisaře.

Jezdecký areál Olomouc

Před bohunickou nemocnicí vyrostlo během 4 týdnů několik stánků z obytných kontejnerů tzv. modulů. Stánky budou zaplněny obchůdky nabízející například pečivo, tabák a noviny, oříšky, květiny, francouzské bistro, pobočku pojišťovny, optiku nebo novou kavárnu.

Stánky v Brně - FN Bohunice

Havarijní stav fotbalových kabin už nadále neumožňoval je využívat, proto se obec rozhodla tyto kabiny odstranit a místo nich tam postavit víceúčelové kabiny. Zázemí obsahuje 4 šatny, sociální zařízení, velkou společenskou místnost a sklad.

Fotbalové kabiny - Jasenná

Společnost Auto Jarov se rozhodla po roce rozšířit svoji prodejnu o další modul. Náročnost spočívala v tom, že původní modul se musel celý posunout o tři metry dopředu.

Rozšíření prodejny autobazaru

Stavba je řešena jako přízemní budova, která bude sloužit jako nízkoprahové denní centrum a noclehárna pro osoby bez přístřeší. V objektu je zádveří, recepce, spojovací chodba, denní místnost pro zaměstnance včetně šatny, WC, sprchy, úklidová místnost, technická místnost, tři ložnice, výdej jídla, konzultační místnost, prádelna, místnost pro lékaře, kancelář a sklady.

Denní centrum a noclehárna - Příbram

Na pozemku se nacházel objekt zázemí hřiště, který byl z důvodu havarijního stavu zbourán. Jedná se o novou stavbu sportovního zázemí fotbalového hřiště a zpevněných ploch. Stavba bude sloužit jako zázemí k fotbalovému hřišti - šatny hráčů, sprchy, sociální zařízení, bufet atd. Šatny pro hráče kopané ( 4 ks ) jsou navrženy jednotlivě pro 15 osob včetně vybaveného hygienického zázemí. Konstrukce vlastního objektu je navržena jako modulární kontejnerová výstavba. Vnitřní povrchy jsou tvořeny převážně SDK deskami, v prostorách sprch a WC pak keramickým obkladem. Vnější opláštění pak tvoří profilovaný lakovaný ocelový plech. Nad objektem je provedena sekundární střecha s organizovaným odvodem vody. Vytápění objektu je řešeno teplovodním systémem s nuceným oběhem vody. Stavba svým rozsahem nebude ovlivňovat životní prostředíí v její blízkosti.

Fotbalové kabiny Zlínské Paseky

Město Slavičín díky poskytnutým dotacím vybudovalo v roce 2014 hřiště s umělým povrchem 3. generace a nyní přišlo na řadu zázemí pro fotbalisty, které jsme postavili na konci roku 2016. Modulární výstavba trvala 10 dní.

Fotbalové kabiny Slavičín

Společnost AUTO JAROV a.s., která se orientuje na prodej a servis vozů patřících do koncernu Volkswagen Group hledala pro svůj profesionálně proškolený tým prodejců nové kancelářské zázemí, aby mohli každému zákazníkovi pomoci a poradit. Kancelářské prostory mají venkovní vlnitou hliníkovou fasádu s AL dveřmi a okny a vnitřní opláštění je ze sádrovláknité desky Fermacell s tapetou. Moduly byly smontované a předané za 5 dnů.

Autobazar

Kindergarten in Mörse, Germany

Alla hopp! is the new and largest promotion campaign of the Dietmar Hopp Foundation. It wants to inspire young and old people for sport activities. For this, the Foundation donates eighteen sport and meeting facilities for entire region. Alla hopp! is a unique , developed in conjunction with expert approach to movement and mobility in the region . All generations are to move in the open-access facilities free of charge according their mood, keep fit and relax.

Sport and meeting centre in Schwetzingen

Local company needed accommodation for workers not to commute every day from surrounding areas. It decided to build from modular system and benefit from speed and flexibility of construction and further expansion of accommodation and office spaces. Accommodation now is for 60 persons and execution is standard.

Accommodation house in Mohelnice

Studying in the Dutch capital city attracts more and more young people from around the world. The company FAGUS contributed to further increase of accommodation capacity by opening of fifteen new buildings in the Dennenrodepad area and four interconnected complexes in Klievering . Total number of 1,515 housing units predominantly bulit from modules measuring 7,25x3,3 m with own sanitary facilities , kitchen and central heating system, was implemented in record fifteen months.

Student accommodation Amsterdam

In October 31, 2015, there was opening a new news stand at the Fakultni nemocnice in Brno - Bohunice. Same as in 2010, when we built the neighboring baker shop, we had to comply with tender conditions of hospital management. Despite high frequency of people passing by we were able to assemble stand in two days.

News stand in Brno

Elementary school is located in central Bohemia on the edge of the PLA Krivoklatsko. It is a rural first grade school, with each class independent, attended by kids living nearby in Nizbor, Stradonice and Zloukovice. Maximum capacity is 95 pupils. Currently, thanks to adding one class made from modular system, school can increase its capacity and thus meet demands for number of pupils.

Extention of elementary school

Building in Koblenz is an innovative residential construction model. 36 comfortable apartments are available for flexible rental. The building was built within ten weeks.

Student apartment house in Koblenz, Germany

Football pitch in Ostrožská Nova Ves did not provide to local players a comfortable base, and changing rooms and showers were in a horrible status. Therefore, local councilors decided to build brand new changing rooms and sanitary hinterland. Complete building, including foundation, was built within one month.

Dressing rooms - Ostrozska Nova Ves

Another project was building of high school in Dresden.

High school in Dresden

This building serves as a representative area for meetings with customers. Emphasis was placed on quality materials, smooth connections on both the walls and ceilings and exclusive amenities.

Exclusive office building in Frankfurt am Main

Two-storey school building offers two classes of nursery, three classes of kindergarten and one class of school care - a place for a total of 124 children. Choice of the position of building was very important with regard to infrastructure that would be able to accommodate increase of traffic during 2 hours in the morning and in the afternoon. There is a parking area at Lidl and Rewe supermarkets, biking routes and sidewalks, so parents have several options for picking up children, so that traffic will not collapse (read more http://olching.de/index.php?id = 5958.1).

BRK nursary Nautilus

Kancelářská budova pro konglomerátní společnost, která patří mezi největší výrobce elektroniky na světě, byla rychlým řešením nedostatku kancelářských, provozních a sanitárních prostor v německém Erlangenu.

Administration building in Erlangen

Dalšími ukázkovými příklady moderních kancelářských budov k pronájmu byly tyto sestavy v německém Forchheimu a Waldkirchu. Základem naší dodávky je skelet budov včetně oken, dveří a opláštění venkovních stěn, podlah a stropů. Vnitřní výstavbu si dělá zákazník často buď s místními firmami nebo v rámci vlastní režie. V případě zájmu je možná dodávka komplet na klíč.

Administration building in Forchheim, Germany

This project is interesting mainly due to floor heating, applied in entire building for higher comfort of small children. Warming of water is solved by solar colectors placed on roof. Concept of colours used in interior and exterior is provided strictly according requirements of customer.

Nursary in Weyhe, Bremen

Small two-classroom school on the island of St. Eustatius in Dutch Antilles in Caribean was executed by flatpack steel framed modules, which could be transported packed in standard see containers, and it thus leaded to cost savings on transportation.

School St. Eustatius, Dutch Antilles

Studies in the Dutch capital attract more and more young people from all around the world. This year, Fagus has contributed to increase accommodation capacity. Complex of 10 buildings was open in Daalwijkdreef, southern suburbs of Amsterdam.

Daalwijkdreef, Amsterdam

At the end of August 2013, we successfully handed over office building,built on the coast of Nord. Due to climatic conditions in this part of Germany, we had to use construction very specific materials for construction. Prefabricated modules meet requirements for wind load in class IV, ie Windklasse IV, and of course, there is also resistance to salt water, so special coatings and materials were used on this building.

Administration building in Hamburg

"By August 2013, 39% of children under 3 years should be placed in preschool facilities in Köln, Germany. This goal sparked a building boom of these buildings ... (see article in http://www.kbdonline.de/Flipbooks/ 2013_06/index.html page 10-11).

Kindergartens in Köln

Earlier this year, we have delivered modules for project of administration building for an advertising agency specialised in large format print ads, billboards, etc.

Vertical Köln

The newly built office building for Krone, which is specialized in manufacturing of truck trailers, is located near the North Sea in Werlte in Nieder Sachsen.

Krone Werlte

Fagus became a supplier of modular system for compressor station that Indonesian investor would like to realize around the world for mining of hydrate of methane. The first project is implemented on offshore platform in Baku in Azerbaijan.

Compressor station

Containers have been produced for Ski resort Jasna. This was a temporary solution for sanitary and buffet facillity at the top station of the new Funitel cableway connecting north and south slopes of Chopok mountain.

Ski resort Jasna

In October 2012 Fagus started activities in Greenland by construction of shop with storage in Niaqornat on the west coast of Greenland in Baffin Bay.

Mission Greenland started!

Again, after ten years, we have succeeded with project of modular buildings for same pharmaceutical company in Rixensart, Belgium, where we built research laboratories and offices.

Research laboratories in Belgium

Another project of pre-school facility, based on prefabricated, modules was successfully put into use at the beginning of October. It is a nursery for aproximatelly 40 children.

Pre-school facility Freital, Leßkewitzstrasse